Pomalu se blíží vyšší jarní teploty a s tím by měl přijít ideální pitný režim. Ten by se ale měl dodržovat celoročně. Problém je většinou ten, že většina lidí pije málo, nebo naopak příliš. Přitom stačí dodržovat pár základních poznatků.
Naše tělo je tvořeno přibližně ze 60-70 % vody, kterou během dne v různých formách vylučujeme, a proto bychom ji měli zase nějakým způsobem doplnit. Špatný pitný režim může způsobovat například únavu, akné nebo pomáhat tvorbě vrásek. Příjem tekutin je individuální a velikou roli hraje pohlaví, tělesná hmotnost nebo roční období.
Ideální pitný režim (hydratace):
Často se říká, že se má pít, pokud máte žízeň, ale to už je jeden první ze signálů dehydratace. Proto existují základní body, které by se měli dodržovat:
- Výpočet příjmu tekutin = tělesná hmotnost * 0,033
- + 0,1 litru na každých 10 gramů přijímaných bílkovin ve stravě
- + 1 litr na každou hodinu cvičení
Nedostatečný pitný režim (dehydratace):
K častým ukazatelům dehydratace organismu patří tmavá barva moči – čím tmavší, tím horší. Mezi další ukazatele může například patřit:
- Bolest hlavy
- Nízká fyzická výkonnost, únava
- Zhoršená činnost oběhového systému
- Zhoršená činnost ledvin
- Snížený kožní turgor (kůže není tolik poddajná a napjatá)
Vysoký pitný režim (hyperhydratace):
Lidský organismus dokáže vytvořit za hodinu přibližně 1 litr moči. Z toho přímo plyne, že byste neměli za jednu hodinu vypít více jak litr vody, aby se zbytečně nepřetěžoval váš organismus. Při přetěžování organismu může docházet k:
- Přetěžování ledvin
- Bolesti hlavy
- Zvyšování krevního tlaku
Na druhou stranu není nápoj jako nápoj. Určitě byste měli vynechat nápoje jako jsou například limonády nebo energetické nápoje, protože obsahují vysoký obsah cukru a umělých sladidel. Přehánět byste to také neměli s minerálními vodami, ty slouží pouze jako doplněk ke klasickému pitnému režimu.